Zpětný odběr pneumatik - Jak to funguje?

Výstřižek

Věděli jste, že máte možnost pneumatiky odevzdat bezplatně v rámci zpětného odběru na místě prodeje, pneuservisu a autoservisu, a to bez ohledu na značku či nákup? Je potřeba začít tuto možnost plně využívat a tím ulehčit obecním pokladnám. Taková přirozená místa sběru pneumatik jsou pneuservisy, autoservisy a místa prodeje pneumatik – ne sběrné dvory. Místa zpětného odběru zřizují všechny povinné osoby (výrobci a dovozci pneumatik) a jejich seznam najdete na stránkách Ministerstva životního prostředí v sekci Zpětný odběru výrobků v odkazu Pneumatiky a oleje http://www.mzp.cz/cz/odber_pneu. Zde najdete místa zpětného odběru těch výrobců, kteří se rozhodli plnit své zákonné povinnosti samostatně. Místa, která bezplatně sváží provozovatel kolektivního systému Eltma pro povinné osoby, které se účastní kolektivního systému, najdete na stránkách www.eltma.cz v sekci Sběrná místa. Zadáním názvu města si jednoduše najdete nejbližší sběrné místo, a to pomocí přiblížení a oddálení. Síť sběrných míst se neustále rozšiřuje, proto doporučujeme pro aktuální situaci vždy navštívit výše zmíněné stránky. Plánujete přezutí pneumatik a Vaše pneumatiky již dosloužily? Nechte je přímo v servisu! Ušetříte místo v garáži a nebudete za pár let řešit, kam s tím.

Pneumatika není komunální odpad a její likvidaci platí občan již v ceně zakoupeného produktu. Proto je žádoucí, aby pneumatika byla co nejkratší cestou vrácena zpět výrobci a nekončila jako odpad na sběrném dvoře či dokonce jako černá skládka. Pneumatiky odevzdávejte bez disků, v rámci možností čisté. Použitá pneumatika, vybraná systémem Eltma, je svezena ke zpracovateli. Zpracovatel pneumatiku rozdrtí na menší části, které se nadále použijí k výrobě např. dětských hřišť, sportovišť a tlumících podložek. Pneumatika se v menším množství využívá i jako zdroj energie. Takže pneumatiky jsou zpracovány ze 100 % a nekončí na skládkách jako nepotřebný odpad bez dalšího využití.

Apelujeme tedy na občany města, aby k odkládání pneumatik využívali právě místa zpětného odběru. Odevzdání starých pneumatik není podmíněno nákupem nových. Princip je v podstatě stejný jako u elektrospotřebičů, které je také možno bezplatně odevzdat v prodejnách elektro.
Ve Velkém Meziříčí se v současné době jedná konkrétně o tato místa:

AUTO DOBROVOLNÝ V.M. s.r.o., Františky Stránecké 1330/2, Velké Meziříčí
ContiTrade Services s.r.o., Hornoměstská 366/41, Velké Meziříčí
Horácké autodružstvo, K Novému nádraží 1345, Velké Meziříčí
Hyundai HB a.s., Karlov 119, Velké Meziříčí
Jiří Jahoda, K Novému nádraží 1345, Velké Meziříčí
Inter Cars Česká republika s.r.o., Ostrůvek 30, Velké Meziříčí
Pneuservis Vitešník, Záviškova 1177, Velké Meziříčí
D1 Cars s.r.o., Karlov 2172, Velké Meziříčí
P and L, spol. s r.o., Třebíčská 74b, Velké Meziříčí

Další místa v blízkosti Velkého Meziříčí naleznete na odkazech výše.

Třídíte odpad? To je skvělé. Tak proč netřídit i pneumatiky? Dejte pneumatice druhý život a odevzdejte je na to správné místo – na místo zpětného odběru. Děkujeme, že společně můžeme vytvářet lepší svět.

 

1

 

Nahoru