Podívejte se na databázi obětí holocaustu

9. 11. 2022

P1490443 RGB80. výročí terezínského transportu Av nepřipomínají pouze kameny zmizelých, ale také virtuální památník. Město Velké Meziříčí jej počátkem listopadu uveřejnilo na svém webu.

Tato volně přístupná databáze chce postupně připomenout všechny meziříčské oběti holocaustu. Tedy takové jedince, kteří byli v letech 1938 – 1945 pronásledováni z rasových důvodů a měli prokazatelný vztah k Velkému Meziříčí. Databáze aktuálně uvádí biografická data více než osmi desítek lidí, kteří 14. května roku 1942 nuceně opustili Velké Meziříčí a následně byli transportem Av odvlečeni za ostnaté dráty koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Databázi postupně naplní údaje rasově pronásledovaných rodáků, tradičních, ale i dočasných obyvatel města či občanů, které k Velkému Meziříčí pojila příslušnost plynoucí z jejich domovského práva. Památník vedle osob, které skutečně zahynuly, přiblíží také ty, jimž se podařilo peklo holocaustu přežít.

Databáze je budována na základě archivních pramenů a jejím zpracovatelem je zdejší archivář Martin Štindl.

Databázi naleznete zde. https://pamatnikholocaustu.velkemezirici.cz/