Zdravé město a MA21

logo zdrave mestoVítáme Vás na stránkách projektu Zdravé město a MA21 Velké Meziříčí

Projekt se opírá o městskou samosprávu, tedy o Město a Městský úřad, které mu poskytují základní zázemí. Je však projektem komunitním. To znamená, že se na jeho činnosti podílejí další složky městského společenství – partneři a veřejnost. Projekt Zdravé město Velké Meziříčí je místní Agendou 21. Zdravý a udržitelný rozvoj, které sleduje, je snahou o to, aby podmínky pro kvalitní život byly zachovány v dlouhodobém horizontu, pro další generace. Město Velké Meziříčí je od roku 2001 zapojeno do Národní sítě Zdravých měst ČR.

Velké Meziříčí patří od roku 2001 mezi aktivní členy Národní sítě Zdravých měst České republiky (NSZM ČR). Sdružení vzniklo na našem území v roce 1994 s cílem dosáhnout ideje zdravého města. Při postupu v této realizaci je nezbytná spolupráce s veřejností, která se projevuje formou nejrůznějších diskuzí a společenských akcí podporujících zdravý životní styl. Na těchto stránkách se dočtete o aktivitách města Velkého Meziříčí zasahujících do oblasti kvalitního životního prostředí.

Mnozí vystoupali na věž a podpořili Světový den bez tabáku

P1150394Celkem 153 schodů absolvovali příznivci akce s protikuřáckou tematikou Vzhůru za čistým vzduchem, která se uskutečnila 26. až 28. června. Akce, kterou pořádalo Zdravé město Velké Meziříčí, měla za cíl upozornit na škodlivost a rizika spjatá s užíváním tabáku. Vystoupat na ochoz věže kostela sv. Mikuláše přišlo 314 zájemců. Nejvíc účastníků bylo v sobotu, a to 212. Událost se pojila s mezinárodní kampaní Světový den bez tabáku, kterou podporuje Státní zdravotní ústav i Světová zdravotnická organizace (WHO), z jejíž iniciativy se Světový den bez tabáku vyhlašuje už od roku 1987.

Číst více...

Zájemci navštíví věž zdarma v rámci celosvětové kampaně

Bez názvu2_copyNa prevenci nemocí spojených s neblahým užíváním tabákových výrobků se zaměřila mezinárodní kampaň Světový den bez tabáku. V rámci této kampaně připravilo Zdravé město Velké Meziříčí akci spojenou s protikuřáckou tematikou, která se nazývá „Vzhůru za čistým vzduchem". V datu od pátku 26. června do neděle 28. června 2020 zvou koordinátoři ze Zdravého města na věž kostela sv. Mikuláše.

Číst více...

Lidé darovali 525 jízdních kol pro africké děti

1 copy_copyDarovat kolo, které už nevyužívají, mohli lidé v areálu Technických služeb Velké Meziříčí během dvou určených dní. Zdravé město Velké Meziříčí se zapojilo do projektu Kola pro Afriku a zorganizovalo sbírku bicyklů pro děti v africké Gambii. Nakonec ani organizátoři nečekali takový úspěch, za první den zájemci darovali 215 kol, za druhý pak 310 kol. „Je to neuvěřitelné množství, děkujeme," uvedl Josef Švec, koordinátor Zdravého města Velké Meziříčí.

Číst více...

O proměně nejen náboženského života v postmoderně

Z. VojtíšekV úterý večer jsme se sešli k prvnímu letošnímu večeru s hostem – religionistou Zdeňkem Vojtíškem. Předcházející tři večery se kvůli nouzovému stavu nemohli uskutečnit, hosté ale počítají s náhradními termíny. Sešlo se nás méně i vzhledem k demonstraci Milionu chvilek na náměstí, což však nic neubralo na kvalitě přednášky.

Číst více...

Nepotřebná jízdní kola mohou lidé poslat do Afriky

kolo pro_afrikuZbavit se starého kola, které však ještě poslouží dobré věci, mohou nově lidé i ve Velkém Meziříčí. Zdravé město se letos připojilo do projektu Kolo pro Afriku a rozšířilo sběrná místa na Vysočině.

Číst více...

Den Země oslavíme virtuálně

den zeměDen věnovaný Zemi a životnímu prostředí každoročně připadá na 22. dubna. Jde o ekologicky motivovaný svátek, který upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. I ve Velkém Meziříčí se každý rok slaví, a to pod taktovkou Kopretiny – centra pro rodiče s dětmi a pod záštitou Zdravého města Velké Meziříčí. V letošním roce se bohužel z důvodu opatření v boji proti koronaviru neuskuteční.

Číst více...

Co je to udržitelný rozvoj?

time-2101549 1920Udržitelný rozvoj je takový druh rozvoje, který se snaží odstranit nebo zmírnit negativní projevy dosavadního způsobu vývoje lidské společnosti. Vývoj založený především na ekonomickém růstu se nezvratně podepisuje na podobě a fungování naší planety. Většina přírodních zdrojů je konečná a jejich nadměrné čerpání naši planetu poškozuje, jedná se tudíž v podstatě o rozvoj na dluh.

Číst více...