Hřbitov na Moráni dostal důstojnou podobu

moráňVelkomeziříčský hřbitov na Moráni dostal po letech chátrání parkovou úpravu.

Lidé mohou obdivovat zachovalé litinové a kamenné náhrobky, některé pobořené v nově zřízeném lapidáriu.

"Práce probíhaly od letošního léta a postupovaly podle odborného projektu. Jeho zpracování ovšem předcházela důkladná katalogizace náhrobků, zkoumání dobových nákresů a fotografií i terénních průzkumů. Tato důkladnost se nám vyplatila, protože dnes je starý hřbitov pěkným a klidným místem s důstojnou atmosférou. Osobně jsem na práci všech, kteří se na úpravách podíleli, obzvlášť pyšný," pochvaluje si starosta Radovan Necid.

V severní části hřbitova zůstalo zachováno terasovité uspořádání terénu, stávající cesty i převážná většina všech hrobů včetně hrobového příslušenství. V jižní části hřbitova takto zůstaly jen nepříliš poškozené náhrobky a litinové kříže a také hroby, o které se přihlásili jejich vlastníci. V této části ještě přibude luční trávník se zachovanými objekty náhrobků a křížů. Parčík přetíná cesta, jejíž trasa vychází z historické dispozice hřbitova. Zachovalé části hrobového zařízení nebo jejich torza s výtvarnou hodnotou našly svoje místo v novém lapidáriu, kde jsou vystaveny pro návštěvníky.

Na hřbitově čeká ještě oprava, či spíše restaurování nejcennějších náhrobků, které zároveň památkáři navrhují prohlásit za kulturní památku. Už v minulosti prošla opravou hřbitovní zeď a v letech 2003 – 2005 probíhala postupná obnova kostela Nejsvětější Trojice.

Starý městský hřbitov na Moráni vznikl v 16. století stejně jako kostel Nejsvětější Trojice. Dochovaly se na něm náhrobky významných občanů z 19. a počátku 20. století a cenné litinové kříže místní výroby. Hřbitov už dnes neslouží pro pohřbívání a jeho postupná přeměna v odpočinkové místo s parkovou úpravou probíhá již několik let.

Nahoru