Zahájení projektu „Standardizace orgánů sociálně – právní ochrany dětí MÚ ORP Velké Meziříčí“

esf

Město Velké Meziříčí prostřednictvím Městského úřadu Velké Meziříčí zahájilo 1. 2. 2014 práce na projektu „Standardizace orgánů sociálně – právní ochrany dětí MÚ ORP Velké Meziříčí".

Projekt je registrován pod číslem CZ.1.04/3.1.03/C2.00004 a je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) a státního rozpočtu ČR.

Hlavním cílem projektu je vytvoření podmínek pro systematickou práci sociálně právní ochrany s rodinami a dětmi, zkvalitnění výkonu orgánu sociálně právní ochrany dětí (dále jen OSPOD ) Velké Meziříčí a naplnění standardů kvality sociálně - právní ochrany.

Projekt přispěje k zajištění standardizace výkonu OSPOD Městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Zajistí zkvalitnění výkonu samotné činnosti SPOD a přispěje k vytvoření podmínek pro systematickou práci sociálně - právní ochrany s rodinami a dětmi.

Ve správním obvodu Velké Meziříčí jako obce s rozšířenou působností (dále jen ORP ), bylo k datu 31. 12. 2012 evidováno 7 264 dětí do 18 ti let. Na MÚ Velké Meziříčí zajišťují činnost SPOD 4 pracovníci v rozsahu 3 úvazků. V tomto personálním složení není možné zajistit kvalitní výkon sociálně-právní ochrany. Podle doporučení MPSV ke stanovení počtu zaměstnanců ORP zařazených do orgánu SPOD, by to mělo být minimálně pracovníků 9 (800 dětí na 1 pracovníka). Vzhledem k rozloze správního obvodu ORP Velké Meziříčí, které zahrnuje celkem 57 obcí, vzdálenosti okresního soudu a tím zvýšené potřebě časově náročných služebních cest, je třeba držet se dané hodnoty, tj. 800 dětí do 18 ti let na jednoho pracovníka OSPOD. MÚ Velké Meziříčí chce prostřednictvím projektu personálně posílit SPOD, zajistit profesní rozvoj pracovníků na tomto úseku, rozvíjet preventivní a poradenskou činnost, využívat všech opatření na ochranu dětí, aktivně vyhledávat a monitorovat ohrožené děti, koordinovat, popř. vytvářet podmínky pro preventivní aktivity a spolupracovat s dalšími fyzickými a právnickými osobami a orgány veřejné moci na území ORP MÚ Velké Meziříčí. Dále chce profesionálně rozvíjet zaměstnance na úseku SPOD, formou profesního vzdělávání a supervize, materiálně technicky vybavit nové pracovníky a zvýšit informovanost veřejnosti prostřednictvím webu města.

Velké Meziříčí, 14. 2. 2014

Iva Jelínková