Sochy ve městě

Pamětníci starých časů  07.jpgNa území města se nachází několik památkově chráněných soch, které v uplynulých letech nákladem města prošly rozsáhlým restaurátorským zásahem. Na kašně Náměstí je umístěna litinová socha sv. Floriána. Vyrobili ji v roce 1890 v železárnách v Blansku. Na žulovém sloupu s balustrádou stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Po městě jsou dále rozmístěny sochy barokního sochaře Alexandra Jelínka, který žil v Meziříčí v 18. století. Je to socha sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a Mariánský sloup na Hornoměstské ulici a socha sv. Josefa na křižovatce ulic Sokolovská a Nad sv. Josefem. Druhou světovou válku připomíná socha poručíka Miroslava Skrbka, jejímž autorem je Jiří Marek. Další zajímavé sochy se nacházejí na starém i novém hřbitově.

IMG 1519b Pamětníci starých časů  07.jpg

Socha sv. Jana Nepomuckého na žulovém sloupu na Náměstí.

img_1332.jpg j_nepom_hm.jpg

Socha sv. Jana Nepomuckého na ulici Hornoměstská.

img_1333.jpg img_1335.jpg

Sloup se sochou Panny Marie na ulici Hornoměstská.

img_1336.jpg florian.jpg

Litinová socha sv. Floriána na Náměstí.

img_1340.jpg img_1339.jpg

Socha sv. Josefa na křižovatce ulic Sokolovská a Nad sv. Josefem.

PC046307a PC046308a

Socha sv. Jana Nepomuckého na Ostrůvku.

vaclav_hm1.jpg vaclav_hm2.jpg

Socha sv. Václava na ulici Hornoměstská.

Socha poručíka Miroslava Skrbka na křižovatce ulic Zámecká a K Rakůvkám.