Starosta města informuje o aktuálním dění ve městě

27. 6. 2022

starostaStarosta města Alexandros Kaminaras podává informace o aktuálních investičních projektech města a nadcházejících kulturních událostech.

Mezi základními školami vznikne v létě hřiště (0:16 – 0:36)

Pumptrackové a workoutové hřiště mezi základními školami Školní a Oslavická bude. Již na začátku července nastoupí zhotovitel na tuto plochu a zbuduje další z řady městských sportovišť. Stavbu nového hřiště podporují také oba ředitelé přilehlých škol. Hřiště nabídne pumptrack, workout i parkour.

Čechovy sady se rozrostou o dalších 180 bytů (0:37 – 1:11)

Odkup městských pozemků zavazuje investora nejpozději v lednu roku 2024 zahájit stavbu prvního z 12 bytových domů. V Čechových sadech se tak postaví téměř 180 nových bytů.

Prodejem a směnou části pozemků v lokalitě Čechovy sady II docílilo město budoucí výstavby 180 nových bytů soukromým investorem, společností BUILDINGcentrum – HSV (dále Building), za konkrétních podmínek. Tento projekt je prvním, který se řídí novým dokumentem z dílny města pojmenovaným „Zásady pro spolupráci s investory v otázce developerské výstavby". Znamená to, že investiční záměry soukromých investorů na pozemku města budou projednané v předprojektové fázi a zastupitelé mohou následně o prodeji či směně rozhodovat s konkrétní představou o tom, co má na daném pozemku vzniknout. „Vlivem růstu úrokových sazeb hypoték a extrémnímu nárůstu cen ve stavebnictví končí éra výstavby rodinných domů. Lidé budou v rámci svých možností spíše nakupovat menší byty a bude se prudce zvedat poptávka po nájemním bydlení. Tuto dohodu, která povede k výstavbě takřka 180 nových bytů proto v současné situaci považuji za naprosto logickou," okomentoval starosta města Alexandros Kaminaras. Koupí pozemku se Building zavazuje nejenom k výstavbě zmíněných bytových domů, ale také na svoje náklady vybuduje parkovací dům, komunikace, chodníky, parkovací stání, zídky, terasy, schodiště a zajistí výsadbu zeleně. Stavba prvního bytového domu začne nejpozději v lednu 2024 s tím, že kolaudace každého dalšího domu z 12 musí vždy proběhnout nejpozději do 3 let od kolaudace domu předchozího.

„Výhodou takto nastavené spolupráce je, že má město možnost si projekt mnohem lépe ohlídat, než tomu bylo v minulosti, kdy se pozemek pouze prodal, aniž by někdo věděl, co tam přesně vznikne. Nyní jsme schválili podpis smlouvy o smlouvě budoucí kupní a teprve až investor přijde s vydaným stavebním povolením na stavbu, která se bude shodovat s tím, na čem jsme se dohodli nyní, přistoupíme k podpisu kupní smlouvy. Další nespornou výhodou je to, že město tímto způsobem bezplatně od investora získá veškerou nově budovanou vybavenost a technickou infrastrukturu kolem bytových domů," dodal Kaminaras. Celkem 18 zastupitelů z 21 přítomných prodej pozemků podpořilo.

Práce na projektech pokračují (1:12 – 2:13)

Projekt zasíťování pozemků pro rodinné domy v lokalitě Hliniště III pokračuje. V současnosti je vydané stavební povolení a soutěží se stavební firma. Pokud půjde všechno podle předběžných plánů, s výstavbou se začne ještě na podzim letošního roku. Stejná situace se týká i rekonstrukce ulice Ve Vilách.

Kraj Vysočina realizuje v Meziříčí dvě dopravní stavby (2:14 – 2:39)

V rámci výstavby okružní křižovatky na obchvatu Velkého Meziříčí u Oslavice aktuálně probíhá druhá etapa, která potrvá do 21. července. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny předpokládá kompletní dokončení stavební akce už v září tohoto roku.

O velkých prázdninách nás čeká uzavírka ulice Vrchovecká. Jedná se o část komunikace od křižovatky U Zlatého křížku po most u Domu zdraví. Stavba by měla začít na začátku července a hotová by měla být do konce léta.

Žáci ZUŠ zahájili Velkomeziříčské kulturní léto (2:40 – 2:57)

Letní prázdniny jsou tady a s nimi i tradiční Velkomeziříčské kulturní léto. Zahajovací koncert ZUŠ Velké Meziříčí přilákal na náměstí v poslední červnovou neděli spoustu diváků.

Nejprve se na pódiu ujali slova ředitel Jupiter clubu Milan Dufek a starosta města Alexandros Kaminaras, kteří přivítali přítomné diváky a poté odstartovali sérii letošních hudebních a dalších vystoupení.

Následoval každoroční koncert žáků a učitelů místní základní umělecké školy, během nějž se představili sólisté hudebního oboru ve hře na trubku, housle, klavír, saxofon i bicí nástroje. Zahrálo také akordeonový soubor, duo bicích nástrojů včetně obou orchestrů školy. Prezentoval se i taneční a literárně – dramatický obor.

Místní občané se v následujících týdnech mohou těšit na plejádu rozmanitých kulturních zážitků. Kromě hudebních skupin, které v našem městě již hrály a diváci je dobře znají, se představí i kapely nové. Chybět nebude ani výstava papírových modelů nebo pohádka pro děti.

Neváhejte a přijďte se pobavit do centra města. Akci finančně podporuje Kraj Vysočina a Město Velké Meziříčí.

Blíží se vernisáž České ceny za architekturu (2:58 – 3:07)

Město Velké Meziříčí bude letos již po šesté hostit výstavu nominovaných děl v rámci soutěžní přehlídky České ceny za architekturu vyhlášené Českou komorou architektů. Vernisáž výstavy se uskuteční již tento čtvrtek 30. června v kinosále Jupiter clubu od 17 hodin, kde proběhne přednáška loňských vítězů, architektů Miroslava Pospíšila a Martina Karlíka. Zmínění architekti představí nejenom zdařilou stavbu rekonstrukce paláce hradu Helfštýn, ale i průřez dosavadní tvorbou. Výstava nominovaných děl bude návštěvníkům k dispozici v prostoru náměstí pod lípami. Výstava bude k dispozici do 4. září 2022.

Příští týden nás čeká Řecký večer i Fajtfest (3:08 – 3:45)

Chcete-li si zpříjemnit státní svátek 5. července, pak zavítejte na velkomeziříčské náměstí, kde se od 17 hodin uskuteční tradiční řecký večer. Ten se ponese ve znamení řeckého jídla a hudby. Letos pro úspěšnost akce proběhne již třetí ročník.

Od 7. do 9. července bude na Fajtově kopci probíhat festival Fajtfest. Ten přiláká své příznivce z blízkého i dalekého okolí. V letošním roce se uskuteční již třináctý ročník.

Lucie Málková

Nahoru