Zápach pochází z pohnojeného pole

30. 9. 2014

Občany našeho města od rána obtěžuje neobvyklý zápach, který bylo možné zaznamenat zejména v jižní části města ve směru k Oslavici.

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu Velké Meziříčí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem provedli podrobnou kontrolu území, zaměřenou na nalezení zdroje zápachu. Jako původce byla identifikována zemědělská společnost se sídlem v Oslavici, která mimo jiné hospodaří i na pozemcích na levé straně obchvatu z Velkého Meziříčí směrem na Třebíč. Společnost rozváží na pole hnůj s příměsí neupotřebitelných zbytků konzervovaných krmiv. Podle zásad správné zemědělské praxe je povinností organická hnojiva do 24 hodin po jejich aplikaci zapravit do půdy. Během osobního jednání s kompetentními pracovníky družstva bylo přislíbeno, že pro organizaci dalších prací více zohlední směr větru a rozptylové podmínky, aby obtěžování zápachem pokud možno předešli.

Ing. Jiří Zachar

vedoucí odboru životního prostředí