Jiří Běhounek varuje před konzumací nebezpečného alkoholu

13. 9. 2012

kraj vysocina

V souvislosti s rostoucím počtem hlášených úmrtí po požití nebezpečného pančovaného alkoholu doporučuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek všem spoluobčanům vyvarovat se jakékoli konzumace alkoholu nejistého původu. I přesto, že kontrolní orgány intenzivně hledají zdroj a původ nebezpečných tekutin, nikdo neví, jaké množství smrtelně jedovatého alkoholu je aktuálně v oběhu.

„Jako lékař si uvědomuji, že bojujeme o čas a každý jeden z nás rozhoduje o svém zdraví. Žádám tedy všechny spoluobčany, aby nehazardovali se svým zdravím a vyhnuli se podezřelým nálevnám, v lepším případě nekonzumovali alkohol vůbec. Nelegální výroba a především nelegální distribuce jedovatého a nekolkovaného alkoholu si vybírá obrovsky krutou daň. I když je dnešní lékařská věda hodně daleko, nad otravou metylalkoholem stále nevyhráváme," apeluje Jiří Běhounek s tím, že nikdo neví, kolik se nebezpečného alkoholu dostalo do oběhu a kam všude byl distribuován. Proto je třeba také věnovat maximální pozornost konzumaci již dříve zakoupeného alkoholu a při sebemenším podezření jej nekonzumovat, nechat prověřit celní správou, kontaktovat či upozornit hygieniky nebo státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. V případě jakýchkoli zdravotních komplikací pak okamžitě navštívit kteroukoli krajskou nemocnici a podrobit se VČAS vyšetření, v akutních případech neprodleně volat záchrannou službu.

„Abychom zabránili dalšímu ohrožení lidských životů, bude nejpozději dnes odpoledne na všechny mailové adresy obcí našeho kraje rozeslána tato informace určená k veřejnému vyvěšení, obsahující telefonní kontakty na konzultační linky. Informační kampaň posílíme ve

všech krajem zřizovaných středních školách a domovech důchodců. Ze strany vedení kraje zaznělo jednoznačné doporučení všem kompetentním orgánům a organizacím ke zvýšení informovanosti spotřebitelů s jasnou definicí rizika," uzavřel Běhounek, který dnes celou situaci konzultoval v rámci úzké odborné pracovní skupiny. Aktivovat krizový štáb je připraven v okamžiku dalšího zhoršení situace nebo nárůstu případů otrav metylalkoholem v regionu.

Důležité odkazy:

Toxikologické informační středisko: http://www.tis-cz.cz/, www.mzcr.cz

Informační linka při podezření na otravu: 224 919 293, 224 915 402

Další důležitá telefonní čísla:

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina, tel.: 567 564 577

Zdravotní ústav v Jihlavě, akreditovaná laboratoř, tel.: 567 574 773, 603 421 258

Nemocnice Kyjov – služba 24 hodin, tel.: 518 601 335

Jednotné evropské číslo tísňového volání: 112