Vydání nových typů občanských průkazů od 1.1.2012

9. 12. 2011

Bez názvuV důsledku novely zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, dojde ke dni 1.1.2012 ke změnám v systému vydávání občanských průkazů.

Občan bude moci volit ze dvou variant, a to mezi občanským průkazem se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, nebo občanským průkazem pouze se strojově čitelnými údaji. I nadále bude moci být občanovi v zákonem stanovených případech vydán občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Uvedená novela rovněž změní praxi při podávání žádostí o občanský průkaz. V současné době je možno žádost podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo u matričního úřadu. Od 1.1.2012 nebude moci občan u matričního úřadu žádost o vydání nového typu občanského průkazu podat. O starý typ občanského průkazu je možné požádat do 14. prosince 2011 – pokud je žádost podána na obecním úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu. V době od 15. prosince 2011 do 30. prosince 2011 lze vydat občanský průkaz typu „BLESK" s dobou platnosti 1 měsíc bez správního poplatku. Dosavadní občanské průkazy zůstávají v platnosti po dobu v nich uvedenou.

V souvislosti s přechodem na nový informační systém zpracování žádostí občanských průkazů a cestovních dokladů bude i odstávka agendy cestovních dokladů.

O vydání e-pasu lze požádat nejpozději 19. prosince 2011 – pokud je žádost podána na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

V době od 27. prosince 2011 do 30. prosince 2011 nebudou e-pasy ani předávány. Vydání cestovních pasů typu „BLESK" se odstávky netýkají.

Nový systém bude spuštěn 2. ledna 2012.

správní odbor MěU