Nejlepší slivovice letošní výstavy se ‚urodila‘ na Fajťáku

11. 4. 2011

Šampionem sedmého ročníku tradičního koštu pálenek se stala dvaapadesátiprocentní slivovice ing. Jana Buczyka ze Žďáru nad Sázavou.

Ten švestky nasbíral na svojí zahradě na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí a k vypálení je odvezl do pálenice v Kozlově. „Je skutečně velice jemná a lahodná. Naprosto lehce klouže hrdlem,“ hodnotili vítěznou lihovinu mnozí návštěvníci výstavy v hasičské zbrojnici minulou sobotu odpoledne, která byla spojená s degustací. Příchozí si zakoupili za dvě stovky vstupenku, v níž byla mimo jiné zahrnuta neomezená ochutnávka 84 vzorků od 31 vystavovatelů. Pálenky pocházely ze 13 různých pálenic, z nichž tři dokonce ze zahraničí, dvě ze Slovenska a jedna z Rumunska. Kromě zmíněné slivovice si dobře vedla také meruňkovice Miroslava Odehnala z Velkého Meziříčí, který získal druhé místo, nebo třeba pálenka z černého bezu Jiřího Horkého z Osové Bítýšky (4. příčka) či šípkovice Miloslava Valy z Velkého Meziříčí (8. místo). Soutěžící pocházeli nejen ze zdejšího regionu, ale i ze vzdálenějších míst, například z Letovic, Prostějova, Bystřice nad Pernštejnem, Velehradu, Úsobí a dalších měst a obcí.

Hodnotilo se celkem osm kategorií, kromě tradiční slivovice, meruňkovice či hruškovice bojovaly o lukrativní pozice třeba také vínovice, jablkovice, černý bez či kupříkladu hamlovice, což je kombinace třešní a višní. S touto pálenkou obsadil v jedné z kategorií třetí místo devadesátiletý Ladislav Krevňák z Kozlova. Přihlášené vzorky hodnotilo pět komisí v čele s předsedy Radovanem Škodou, Stanislavem Cahou, Antonínem Havlátem, Stanislavem Markem a Jiřím Skryjou. Z každé kategorie postupoval do finále vzorek z prvního místa. Z těchto vítězných vzorků pak všichni členové komisí vybrali absolutního vítěze – šampiona výstavy.

Iva Horká/Velkomeziříčsko

Předseda hodnotící komise Jiří Skryja z Laviček, který získal také několik ocenění, degustuje pálenky na výstavě v hasičce. Foto: Iva Horká

Titul šampiona výstavy si odnesl ing. Jan Buczyk. Foto: Iva Horká

V doprovodném programu během degustace pálenek vystoupila také břišní tanečnice a zahrála skupina Akordeon Band. Foto: Iva Horká