Pieta za padlé připomněla válku na Ukrajině

5. 5. 2023

P1093560Památku stovky obětí velkomeziříčské tragédie lidé uctili na hřbitově Karlov v pátek 5. května. Pietní akt byl varovnou připomínkou války na Ukrajině.

Na oběti nacistického řádění, popravené účastníky velkomeziříčského povstání i padlé při bombardování Velkého Meziříčí na samém sklonku války vzpomněli pozůstalí, představitelé města, parlamentu, Českého svazu bojovníků za svobodu a spoluobčané u hromadného hrobu.

„Loni jsem na tomto místě odsuzoval Putinovo jednání, kterým rozpoutal válku na Ukrajině. Věřil jsem, že dnes budeme o ruských zločinech hovořit v minulém čase. Bohužel tomu tak není,“ řekl starosta Alexandros Kaminaras a varoval před každodenní realitou, která nás vede k jejich přehlížení. „Válku tolerovat nesmíme,“ zdůraznil. Další řečníci na jeho slova navázali. Shodli se, že v boji proti zlu nelze polevit.

Martina Strnadová