Vlajka pro Tibet

10. 3. 2023

Den pro_Tibet_2023_-_2Dne 10. března 2023 si prostřednictvím mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet připomínáme již 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky a při němž zahynulo na 80 000 Tibeťanů.

Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve věznicích, pracovních táborech nebo během hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních čtrnáct let upálilo již 159 Tibeťanů.

Město Velké Meziříčí tímto vyjadřuje symbolickou podporu malému národu, který má, podobně jako naše země před rokem 1989, přímou zkušenost s totalitním režimem a s okupací. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

Alex Kaminaras
starosta VM