Začal 16. ročník Evropského festivalu filosofie

3. 6. 2022

9Počátkem měsíce června vypukl již 16. ročník Evropského festivalu filosofie. Do Velkého Meziříčí přilákal hned několik význačných hostů.

Ve čtvrtek 2. června se v prostorách velkého sálu Jupiter clubu uskutečnilo slavnostní zahájení Evropského festivalu filosofie. Přítomné diváky večerem provázela moderátorka České televize Jana Peroutková. Na pódiu se postupně ujali slova starosta města Alexandros Kaminaras, ředitel Filosofického ústavu Akademie věd České republiky, Ondřej Ševeček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný a v neposlední řadě samotný tvůrce a ředitel festivalu Milan Dufek.

Na projevy volně navázala první festivalová přednáška Soukromé jako protiklad veřejného. Jakou ve věcech veřejného kontra soukromého máme kontrolu, jaká práva, jaké jistoty? Nejenom na tyto otázky se snažili najít odpověď vrcholní představitelé justice, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Zahajovací večer završilo divadelní představení Macabre! Aneb tajemství loňských státnic, které na malou scénu Jupiter clubu dovezlo filosofické divadlo při Katedře filosofie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Lucie Málková