Meziříčí uctilo věrozvěsty vyvěšením moravské vlajky

8. 7. 2021

20210708 moravska_vlajka_rozpracovanoTi z vás, kdo 5. července kráčeli přes velkomeziříčské Náměstí, určitě si na budově radnice všimli červenožluté vlajky. Jednalo se o moravskou zástavu, jejímž vyvěšením se město připojilo k uctění památky věrozvěstů Konstantina (později Cyrila) a Metoděje, kteří roku 863 přinesli na tehdejší Velkou Moravu slovanskou liturgii.

Velké Meziříčí nebylo jediné, kdo si patrony Moravy takto připomněl. Letos se do iniciativy zapojilo plných 1582 obcí – a to nejen z Moravy, ale i z Čech, Slezska či také ze Slovenska.

Moravská vlajka byla oficiálně přijata jako zemský symbol v roce 1848, kdy ji definoval Moravský zemský sněm takto: „Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená."

Milan Krčmář