Ministr Zaorálek podpořil převod meziříčské synagogy do vlastnictví města

29. 11. 2019

tit copyV rámci výjezdu ministrů ČSSD navštívil ve čtvrtek 28. listopadu Velké Meziříčí ministr kultury Lubomír Zaorálek v doprovodu starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy a náměstka hejtmana Kraje Vysočina Vladimíra Novotného.

Společně se starostou Velkého Meziříčí Josefem Komínkem a zastupitelem města Tomášem Rapušákem si prohlédli budovu Nové synagogy, o jejímž odkupu od Židovské obce město dlouhodobě vyjednává. „Dokáži si zde představit například knihovnu, kavárnu nebo ideální místo pro přednášky během Evropského festivalu filosofie. Je zde výborná akustika. Doufám, že smlouva mezi městem a Židovskou obcí je na správné cestě," dodal během prohlídky synagogy ministr kultury. „Současným majitelům, kteří v budově provozují asijskou tržnici končí nájemní smlouva na konci března příštího roku a Židovská obec již neprojevila zájem o její prodloužení," upřesňuje starosta Komínek. Dodává také, že na posledním zasedání městské rady si radní vyžádali zpracování stavebně technického průzkumu synagogy, aby město před případným převodem synagogy do svého vlastnictví znalo přesný aktuální stavebně technický stav budovy.

Michaela Hudková, tisková mluvčí