Autorem vítězného návrhu na nové náměstí je brněnský architekt David Mikulášek

19. 7. 2016

archsou 0059

Vítězný návrh na rekonstrukci centra Velkého Meziříčí podali Ing. arch. David Mikulášek, Bc. Linda Boušková a Bc. Filip Musálek. Řešení budoucí podoby náměstí a přilehlých ulic z dílny těchto třech autorů zvítězilo v jednomyslném hlasování poroty architektonicko-urbanistické soutěže. Vyplývá to ze zveřejněného protokolu z jednání poroty.

"Návrh kultivovanou formou bez okázalých gest reaguje na historický kontext náměstí. S prostorem zachází citlivě, až s překvapivou samozřejmostí. Tento přístup ponechává prostoru žádoucí funkční flexibilitu. Jako jeden z mála návrhů se autor zamýšlí nad osudem stromů v delším časovém horizontu. Se stromy zachází jako s neoddělitelnou součástí paměti místa. Návrh je důkazem toho, že veřejný prostor nepotřebuje být svázán korzetem permanentních prvků včetně mobiliáře, aby si uchoval svůj občanský rozměr," chválí porota v protokolu práci autorů, v další části je k nim ale i kritická: "Grafická kultivovanost návrhu má ale i stinné stránky. Není pochyb, že návrh oslovil téměř bezvýhradně porotu, ale bude tak i s veřejnou prezentací? Kriticky je hodnocena terénní manipulace v předradničním prostoru. Vnášení nových překážek pro volný pohyb chodců, kterým nové schody bezpochyby jsou, považuje porota za zbytečné a to i navzdory zkvalitnění vchodu do radnice."

Podle sekretáře soutěže Petra Veličky byl návrh předložen jako výtvarně čistá prezentace, ovšem pro veřejnost je právě tato čistota příliš strohá. "Předpokládáme, že v případě potvrzení vítěze soutěže po uplynutí odvolacích lhůt a lhůt pro námitky bude prostor i pro to, aby v rámci představení návrhu veřejnosti připravili autoři i několik názorných vizualizací," řekl Velička.

Starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid připomněl, jak důkladné bylo posuzování poroty. "To, že návrhy byly přísně anonymní, je samozřejmost. Ovšem za vyzdvihnutí stojí i fakt, že předseda poroty David Vávra přistupoval ke hlasování až v okamžiku, kdy veškeré otázky byly vyřčeny a všechny nejasnosti zodpovězeny. Dá se říci, že porota nehlasovala jaksi na sílu, většina proti menšině, ale vždy v konsensu," pochvaloval si Radovan Necid.

Druhé místo v soutěži obsadil MCA Atelier s.r.o. (doc. Ing. arch. Miroslav Cikán, Ing. arch. Radek Novotný) a třetí místo autoři Ing. arch. Lucie Kadrmanová Chytilová, Ing. arch. Tomáš Kopecký, Ing. arch. Richard Ott a Ing. arch. Anita Prokešová. Porota finančně odměnila dalších šest návrhů, které postoupily během hodnocení do druhého a třetího kola.

Právě teď běží ještě zákonné lhůty na podání námitek účastníků soutěže. Zároveň město připravuje pro veřejnost výstavu všech návrhů, jejíž vernisáž bude v pondělí, 12. září za účasti předsedy poroty a některých autorů. Lidé se tak budou moci setkat i s autory vítězného návrhu. "Zvažujeme také besedu či debatu s nimi. Účelem je, aby se s budoucí podobou centra města obyvatelé Velkého Meziříčí nejen seznámili, ale i ztotožnili. Aby všechny případné nejasnosti byly vyřčeny a vysvětleny. To se, jak už jsem řekl, osvědčilo při jednání poroty a chtěl bych tu dobrou atmosféru přenést i do celého města. Vždyť Velké Meziříčí vylepšujeme společně pro nás všechny a pro naše potomky," uzavřel starosta Radovan Necid.

-red-

Protokol najdete na adrese: http://www.velkemezirici.cz/prakticke-informace/architektonicka-soutez

archsou 00118-7563-800-600-80 archsou 00123-7564-800-600-80 archsou 00135-7567-800-600-80
archsou 00140-7565-800-600-80 archsou 00152-7566-800-600-80 archsou 0056-7559-800-600-80