Lhotky, Kúsky, Dolní Radslavice

Kúsky - 63
Dolní Radslavice - 83

Lhotky

Vesnice se nachází asi 3,5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 548 m n. m. Místní částí města Velkého Meziříčí je od r. 1980.

Sídlí zde základní a mateřská škola. Ve Lhotkách se vyučovalo od roku 1819. Škola zde byla zřízena v roce 1867 (samotný císař daroval na stavbu tisíc korun) a nová pak v letech 1892 – 1893.

Patronkou obce je sv. Anna.

Hranolovitá kaplička na návsi má sochu Panny Marie Lurdské. V okolí je řada křížů. Pozoruhodná je také kaplička sv. Václava na kraji lesa mezi Lhotkami a Velkým Meziříčím na červené turistické značce. Východně od Lhotek se zvedá kopec Ambrožný (640 m).

Ve Lhotkách je prodejna smíšeného zboží, fotbalové hřiště, hasičská zbrojnice. V budově kulturního domu sídlí i hostinec. Autobus tu jezdí na lince Velké Meziříčí – Osová Bítýška – Křoví.

Kúsky

Vesnice se nachází asi 5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořskě výšce: 555 m n. m. Od roku 1850 byla osadou obce Lhotky, od roku 1980 se stala místní částí obce Velkého Meziříčí.

Kúsky a sousední Lhotky tvořívaly samostatný celek pod názvem Kusá Lhota či Kusálhotka. V roce 1493 získal ves Jan z Lomnice, čímž ji připojil trvale k panství velkomeziříčskému.

Na návsi stojí zvonička a v sousedství chráněné lípy a jírovce. Pouť zde bývá na sv. Annu. Železné kříže stojí na konci vsi u silničky do Březejce a v dolní části u výjezdu na Velké Meziříčí. U rozcestí Lhotky – Kúsky stojí dřevěný kříž. Severovýchodně od vsi je vrch Ambrožný (640 m).Ve vsi je malý rybníček.

Autobus tu jezdí na lince Velké Meziříčí – Osová Bítýška – Křoví.

Dolní Radslavice

Vesnice se nachází asi 3,5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 498 m n. m. Část města Velkého Meziříčí od roku 1980 .

Na návsi stojí zvonička a nad vsí u silnice do Březejce stojí vysoký kamenný kříž, který zbudoval v roce 1912 J. Baštář z Dolních Radslavic. Jižně od obce stojí bývalý Děkanův dvůr, který v roce 1493 držel městský úředník Václav z Bukového.

Je zde menší hřiště, do obce dojíždí pojízdná prodejna. Autobusové spojení je možné na lince Velké Meziříčí – Osová Bítýška – Křoví.