Den Země jako malovaný

foto 2V neděli 21. dubna proběhla již tradiční jarní akce Den Země v přírodním parku Balinské údolí u Velkého Meziříčí.

Přestože předpovědi počasí původně hrozily chladnem a přeháňkami, neděle se vybrala do velmi

příjemného, slunečného dne. Už před třináctou hodinou, kdy akce začínala, se před startem na stezce vedoucí z města do Balinského údolí scházeli první skupinky účastníků.

Po trase pak především děti čekala tři stanoviště místních skřítků Pestříka (patrona hmyzu), Korunníka (patrona stromů) a Rybaříka (patrona ryb), kde měly děti splnit po vypátrání skřítka drobné úkoly. Skřítci v přírodních hávech se jim moc líbili a jen ty nejmenší a nejbázlivější děti se trochu styděly nebo bály. Po cestě bylo ještě stanoviště dravců, kde si účastníci mohli prohlédnout denní i noční dravé ptáky a sledovat ukázky jejich výcviku.


Putování končilo v obci Baliny, kde byla připravena řada dalších zábavných i akčních činností. Děti si zde luštily kvíz, zaměřený na zážitky z cesty i význam Dne Země, vyráběly skřítka z přírodního materiálu, vyřezávaly bezové píšťalky, opékaly si buřtíky a hady z těsta, ale také podstoupily dobrodružné brodění Balinkou za pokladem nebo plavbu na lodi po řece.  Vládla zde všeobecná pohoda, děti si užívaly zajímavé činnosti a dospělí pak pěkného jarního dne, občerstvení a přátelské povídání s ostatními účastníky. Řada dospělých však neodolala a zapojila se do činností dětí, hlavně u výroby píšťalek tatínkové i některé maminky trpělivě zkoušeli vyřezat funkční píšťalku. Zájem byl tak velký, že s nimi lektor zůstal i po oficiálním ukončení akce v osmnáct hodin, aby si všichni mohli dokončit svůj výrobek.


Celková účast byla vysoká, pořadatelé počítají, že letošního ročníku se účastnilo téměř pět set dětí od batolecího věku po seniory.

Den Země připravili pracovníci školského vzdělávací zařízení Chaloupky Velké Meziříčí a byl podpořen z finančních zdrojů města Velké Meziříčí a Kraje Vysočina. 

Zvláštní poděkování za spolupráci patří pedagogům a žákyní Základní a střední školy Březejc, členkám Svaz žen Velké Meziříčí – jmenovitě paní Matičové,  Kácalové , Fikarové a Dvořákové, dále pak obci Baliny, našim dobrovolníkům a praktikantům.

foto 1foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7

Nahoru