Den Země oslavíme virtuálně

den zeměDen věnovaný Zemi a životnímu prostředí každoročně připadá na 22. dubna. Jde o ekologicky motivovaný svátek, který upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. I ve Velkém Meziříčí se každý rok slaví, a to pod taktovkou Kopretiny – centra pro rodiče s dětmi a pod záštitou Zdravého města Velké Meziříčí. V letošním roce se bohužel z důvodu opatření v boji proti koronaviru neuskuteční.

Ale velice významná část se zvládne i online, takže se všichni můžeme podílet na oslavě planety z domova. Letos bude Den Země zaměřen na úklid digitálního prostředí. I ve virtuálním světě totiž existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. Zapojit se může každý!

Dne 22. dubna 2020 oslavíme 50. výročí Dne Země. První Den Země se slavil 22. dubna 1970 v San Franciscu a kampaň spojená s tímto svátkem si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Díky úspěchu první akce byla založena Americká agentura pro ochranu životního prostředí, bylo přijato několik klíčových ekologických zákonů a dnes se ke Dni Země připojuje více než miliarda lidí ve 175 státech světa bez ohledu na víru či národnost.

Praktickým cílem letošního svátku je uspořádat si své digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení všechny nepotřebné informace, které se postupem času staly odpadem. Často si totiž neuvědomujeme, že i v digitálním světě existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. Téměř všechny online aktivity přitom zvyšují naši uhlíkovou stopu. Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat (především jejich chlazení) využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů.

Digitální úklid tak má velmi reálný základ a efekt. Odstraněním digitálního odpadu uvolníme úložiště ve svých zařízeních, což je zrychlí a ušetří drahocenný čas. Organizovaný digitální pracovní prostor vede mimo jiné k lepší orientaci a tím i zvýšení produktivity. Můžete se při tom také inspirovat a objevit zapomenuté nápady, které by jinak skončily v „křemíkovém nebi".

Chcete-li se také připojit (ať už jako jednotlivec nebo organizace), vyčistěte svoje zařízení od zbytečného nepořádku (staré fotografie, filmy, nepoužívané aplikace, nepřečtené e-maily, zkrátka soubory, které již nepotřebujete) a zadejte množství gigabajtů, které jste odstranili na webu digital.worldcleanupday.org. Tímto způsobem můžeme vyčíslit naši společnou úsporu – celosvětově, v jeden den! Neexistuje žádný časový limit, může Vám to trvat hodinu nebo čištění věnujete celý den. Je to jen na vás!

zdrave mesto_zdravy_kraj

 

 

Nahoru