Večer s hostem Ladislavem Heryánem

DSC 1763První čtvrtek po Velikonocích se konal v Husově domě první letošní večer s hostem Ladislavem Heryánem - knězem, salesiánem, výborným biblistou a „pastorem undergroundu".

Ladislav Heryán dovezl a představil svou knihu Stopařem na této zemi, která vyšla v prosinci (a na konci ledna byla vyprodána). V kratičkých příbězích, které lehkou rukou a otevřeným srdcem zaznamenává, ožívají zároveň příběhy a slova bible; a jejich leitmotivem je Boží velkorysost. Podobně jako v předchozí knize Exotem na této zemi se leitmotivem stává zase Boží milosrdenství.

Během večera zazněly myšlenky, které na první poslech provokují, a když si je připustíte, nutí přemýšlet. Např.: Ježíš byl do značné míry protináboženský – to, když kritizoval „náboženskou mašinerii" tehdejších náboženských představitelů. Vedl lidi k víře, k důvěře v Boha živého; nikoliv k víře v představu o Bohu, kterou náboženství jaksi ze své podstaty utváří... A nebo: každý, kdo čte bibli, má nějaký klíč. Klíčem bývají naše představy o Bohu, které mohou být falešné, dokonce si z nich můžeme udělat modlu...

Ladislav Heryán mluvil také o tom, jak snadné je přehlížet potřeby lidí, kteří žijí v menšině a odsuzovat je. A dokazoval na jednom konkrétním příběhu, že to tak snadné není, když znáte někoho z menšiny osobně, komunikujete s ním a vidíte, s jakým přístupem většinové společnosti se potýká. V diskuzi jsme se dotkli i témat, které jsou ekumenickými rozbuškami – homosexuality a interkomunia.

Vzácný host dovezl také kytaru a zazněly písně Johna Lennona, U2, Paula McCartneyho.

Markéta Slámová

Nahoru