Místy docházelo k rušení příjmu televizního vysílání DVB-T

satelit

V souvislosti s budováním nových mobilních sítí LTE v České republice se objevují stížností občanů nebo obcí na rušení příjmu pozemního televizního vysílání (DVB-T).

 

V některých lokalitách došlo přechodně k úplné ztrátě televizního signálu pro celé oblasti/čtvrti nebo jsou rušeny jednotlivé domácnosti.

Občané mají nárok na opravu zdarma v případě prokázání rušení ze strany základnové stanice (BTS) LTE, kterou hradí příslušný mobilní operátor způsobující rušení. Podmínkou pro bezplatnou opravu je bez závadová instalace přijímacího zařízení (tj. antény, svodu a přijímače) a dostatečná intenzita televizního signálu. Mnozí diváci bohužel řeší ztrátu TV signálu vlastními silami a zbytečně platí za instalaci odrušovacích filtrů a práci servisním firmám z vlastních prostředků.

Jednotlivé základnové stanice LTE pro tzv. rychlý mobilní internet se kontinuálně spouští již od roku 2014, kdy operátoři mobilních sítí zahájili jejich výstavbu. Je možné, že právě ve vaší obci může dojít k rušení příjmu pozemního televizního vysílání DVB-T (příjmu digitální televize).

Postup, jak řešit případy rušení pozemního televizního vysílání a na koho se v této věci obrátit naleznete zde.

Ing. František Smejkal, Útvar regulace České Radiokomunikace a.s.