Návštěva Rumunska

9. 8. 2017

IMG 4045Není mnoho míst na světě, kde by žila pohromadě početná komunita Čechů, kam můžeme vyjet a domluvíme se vlastním jazykem.
Asi tisíc kilometrů vzdálený rumunský Banát byl česky mluvícími kolonisty osídlen v polovině 19. století a dodnes si zachoval tradiční zemědělský způsob života, který známe z našich vesnic. Do nemalé komunity v Gerníku a nejbližších vesnic jsem byl vyslán v rámci kněžské formace světícím biskupem pražským Václavem Malým na pastorační praxi. Vedle běžných liturgických úkonů, katechezí, návštěv nemocných byla příležitost během společných večerů při harmonice mluvit i o současném životě v naší zemi, představit život na Velkomeziříčsku.

Z propagačních předmětů, které jsem od města získal, měly radost především děti. Místní obyvatelé obdivovali krajinu, infrastrukturu, kulturu i bohatou historii našeho města. Není vyloučena ani možnost, aby se některá z rodin při návštěvě České republiky zastavila v našem městě či nalezla zde svůj nový domov.

Jaroslav Mrňa