Skončil nouzový stav, omezení ale platí dál

coronavirus-5064371 1920V neděli 17. května oficiálně skončil v České republice nouzový stav, který byl kvůli pandemii koronaviru vyhlášen 12. března. Během něj vláda výrazně omezila život v zemi s cílem zabránit šíření covidu-19. Konec nouzového stavu ale neznamená uvolnění všech opatření. Většina stále platících omezení tak skončí podle harmonogramu vlády až 25. května. V průběhu dalších týdnů se podle epidemiologické situace budou navyšovat ještě kapacity hromadných akcí.

 

Pro občany se toho dnešním dnem mnoho nezměnilo, tato opatření platí nadále:

  • Na veřejnosti je (kromě pracovních výjimek) možné být maximálně v desetičlenné skupině.
  • Lidé musejí až do 25. května na všech místech mimo svoje bydliště nosit roušky. Výjimku mají pouze děti do dvou let, žáci a studenti na zkouškách nebo ve školách, někteří hendikepovaní anebo umělci. Roušky budou moci lidé odložit po 25. květnu za předpokladu, že budou dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Roušky však zůstanou povinné v uzavřených prostorách a v MHD.
  • Všechny umělecké, sportovní, náboženské, spolkové nebo jiné akce mají maximální kapacitu 100 osob. To platí i pro svatby nebo bohoslužby. Provozovatelé hromadných akcí navíc musejí zajistit účastníkům nejméně dvoumetrový odstup a i dál platí zákaz společných šaten, sprch, umýváren a podobných zařízení.
  • Až do 25. května zůstane omezený provoz vnitřních prostor restaurací. Výjimku pro stravovací zařízení tvoří jen zaměstnanecké jídelny. I v povolených zahrádkách restaurací má být dál dodržován odstup od jednotlivých stolů minimálně 1,5 metru. Roušku si mohou návštěvníci sundat jedině při konzumaci jídla nebo pití.
  • V zoologických a botanických zahradách až do 25. května zůstávají zavřené vnitřní pavilony. Vstupenky se dají koupit pouze online, provozovatelé musejí dodržovat povinné minimální rozestupy.
  • Zavřené zůstávají hotely a ubytovny, s výjimkou pro lázně, školní ubytovny a cizince, kteří do země přicestovali za prací.
  • Nadále není možné využívat sauny, vnitřní bazény a koupaliště, tetovací a piercingové salony. Činnost kadeřnictví, kosmetických salonů nebo masérských studií také dál funguje ve zvláštním režimu - pracovníci mají povinnost při výkonu práce nosit roušky, poskytnout v provozovně antibakteriální prostředky a od ostatních zákazníků dodržovat odstup. Alespoň jednou denně musejí dezinfikovat podlahu. Provozovny, které mají otevřeno, musejí u zákazníků dohlížet na dvoumetrový odstup, předejít dlouhým frontám, zajistit v provozovně dezinfekční prostředky a pořídit zákazníkům i personálu rukavice.
  • V pobytových sociálních zařízeních platí zákaz návštěv. Výjimka platí jen pro nezletilé, klienty s omezenou svéprávností nebo lidi v terminálním stadiu nemoci.
  • Kontroly na hranicích budou platit do 13. června.

Michaela Hudková, tisková mluvčí

Nahoru