Světové dny mládeže v Krakově

8. 8. 2016

Campus MisericordiaeNa již 31. Světové dny mládeže do Krakova (tradice byla započata v roce 1985 papežem Janem Pavlem II.) jsme putovali autobusem z Brna již ve středu 20. 7., neboť většina z nás "Meziříčáků" byla součástí přípravných týmů v Českém národním centru v Krakově-Mogile.

V těchto týmech (liturgie, úklid, občerstvení atd.) jsme absolvovali tzv. přípravný týden (20. 7. - 25. 7.), v němž se především plánovala organizace programu Českého národního centra v hlavním týdnu od 25. 7. do 31. 7. V pondělí 25. 7. dorazili do Českého národního centra registrovaní poutníci, kterých bylo něco málo přes pět tisíc. V tomto pětitisícovém davu každý den o hlavním programu hrdě vlála velkomeziříčská vlajka, která byla vedle českých a moravských vlajek téměř jedinou městskou oficiální vlajkou. Program v Českém národním centru v klášteře cisterciáků v Krakově-Mogile, který z větší části přenášela televize Noe, probíhal až do soboty 30. 7., kdy se všichni čeští poutníci vydali na cestu do asi 6 km vzdáleného Campu misericordiae, kde se uskutečnilo vlastní setkání s papežem Františkem. Papež na kampus dorazil v sobotu odpoledne a slavil s asi dvěma a půl miliony poutníky (dle médií) vigilíi (noční bdění před slavností) a druhý den slavnou bohoslužbu. Na samotném kampu byla možnost setkání s poutníky z různých národů (asi 180 zemí) a také příležitost vyměnit si upomínkové předměty ze své vlasti. I my jsme toho využili a obdarovali propagačními předměty z Velkého Meziříčí nejen samotné Poláky, kteří nás ubytovali, ale také mnohé poutníky z celého světa. Věřím, že naše snaha otevřít město Velké Meziříčí světu přinese své ovoce, neboť pro své památky světového významu můžeme (musíme) být a jsme na naše město velmi hrdí.

Jaroslav Mrňa

Krakov-Mogila