Moráňský hřbitov prošel údržbou

14. 7. 2023

P1111380Starý hřbitov na Moráni prošel vegetační údržbou. Zmizely náletové dřeviny, stromy se dočkaly prořezu a zarostlé náhrobky vyčištění.

„Rozsáhlejší údržba hřbitova proběhla koncem června ve spolupráci velkomeziříčského odboru životního prostředí a památkové péče,“ uvedla městská zahradní architektka Tereza Axmanová a popsala udržovací práce: „Byly odstraněny náletové dřeviny a také všudypřítomný břečťan, který sice dotváří tajuplnou atmosféru starého hřbitova, ale je nutné jej občas regulovat – především z hlediska památkářského. Prořezem a úpravou alejových stromů byly oživeny dálkové průhledy.“ Vyčištěny byly také zarostlé náhrobky, na nichž kvůli bujné vegetaci nebyly čitelné nápisy.

Celkovou revitalizací prošel Moráňský hřbitov v roce 2015. Od té doby tu technické služby provádějí základní udržovací práce, aby hřbitov ze 16. století, jehož celý areál je památkově chráněn, mohl sloužit lidem jako příjemný městský park.

Martina Strnadová