Evropský festival filozofie

eff_logo1Cílem festivalu je oslavit filozofii a literaturu. Vyjít s ní z akademických prostor na náměstí, do parků, do ulic a zaujmout vnímavé posluchače, zvláště mladé lidi.

Tato akce je jediná svého druhu v České republice.

Kde se vzala myšlenka uspořádat festival filozofie? Zrodila se v severoitalské Modeně. V roce 2007 poprvé překročil festival hranice Itálie a jeho obdoba se uskutečnila také v malebném francouzském městečku Saint Emilion a ve Velkém Meziříčí na Vysočině. V rámci uplynulých ročníků ve Velkém Meziříčí vystoupila celá řada významných osobností ze světa filozofie, literatury i kultury.

Posluchači měli možnost diskutovat na daná témata s významnými osobnostmi např. s profesory E. Kohákem, I.M. Havlem, T. Sedláčkem, T. Halíkem, Iliosem Yannakakisem z Lille, Peterem Niklem z Hannoveru, Vlado Miluničem či děkany filosofických fakult Josefem Krobem, Martou Fattori z Říma a mnoha dalšími.

12. ročník EFF - "Dějiny a budoucnost"

effLetošní ročník Evropského festivalu filozofie potvrdil stabilní, výbornou úroveň akce. Velkomeziříčsku to po ukončení festivalu řekla místostarostka Jiřina Jurdová, která festivalové akce už léta pravidelně navštěvuje.

"Témata byla vybrána skvěle a ročník byl opět vynikající," doplnila Jiřina Jurdová. Letošní již dvanáctý ročník byl v rámci připomínky 100. výročí založení Československa věnován obecnému tématu Dějiny a budoucnost. Během osmi festivalových odpolední a večerů vystoupilo 24 přednášejících. Ti se věnovali nejen například vzniku Československa, osobnostem první republiky, soužití národů v nově vzniklém státě, ale i problematice občanského aktivismu či budoucnosti státu a technologií.

Číst více...