Pyrocar 2011

Ve dnech 26. - 28. srpna 2011 se na letišti v Přibyslavi uskutečnilo již třetí největší setkání požárních automobilů jejich řidičů, strojníků a hasičů v České republice pod názvem PyroCar 2011.

Na přibyslavské letiště se v těchto dnech z různých koutů republiky sjelo na 370 hasičských sborů s technikou namísto původně avizovaných 333 hasičských sborů.

K vidění byly vedle moderních nákladních vozů také jejich prapředchůdci s dřevěnými koly z konce předminulého století, či třeba pamětníci značky Praga z poválečných padesátých let. Třeba z nedaleké Velké Losenice přivezl dobrovolný hasič Jan Mach s kolegy stříkačku z roku 1896.

Stejně jako v minulém ročníku, který se konal v roce 2008, se zúčastnila i posádka z SDH Velké Meziříčí. V roce 2008 jsme se rozhodli reprezentovat sbor na největším setkání požární techniky v České republice s vozidlem CAS 8 Avia A31T 4x4.Toto vozidlo je upraveno do těžkého lesního terénu, proto také dostalo označení „Lesoň“. Vozidlo o celkové váze 7500 kg patří mezi malé cisterny. Má obsah nádrže 1900 l vody a jeho max. rychlost je omezena na 80 km/h  ( víc se s tím jet prostě nedá ) . Na PyroCaru 2008 vzbudilo vozidlo ohromný zájem jak ze strany hasičů tak i laické veřejnosti. Po tomto úspěchu jsme se rozhodli, zúčastnit se dalšího ročníku, který se konal až po 3 letech a to v srpnu roku 2011.     

Jelikož náš sbor disponuje unikátní technikou, které je v republice jenom pár kusů, vyslali jsme na letošní ročník PyroCar  hned dvě vozidla a to CAS 8 Avia A31T 4x4. a DA-8 Renault Mascott. Vozidlo Renault je v našem autoparku nejnovější a plní funkci dopravy lidí a materiálu k požáru. Do auta se vejde celkem 9 lidí a spousta materiálu. Obě tyto vozidla měla úspěch, zvláště po té, co vozidlo „Lesoň“ předvedlo, co umí v terénu. Po dešti, který letos změnil louku v blátivou past pro spoustu vozidel. Naše auto tam dokázalo, že je v terénu jako doma.  Více informací o PyroCar  najdete na stránkách http://www.pyrocar.estranky.cz/

Za  SDH Velké Meziříčí se na PyroCaru 2008 podíleli Ivo, Daniel a Tomáš Mikiškovi a v roce 2011 opět hlavní aktéři Ivo, Daniel a Tomáš Mikiškovi, dále Karel a Iva Jelínkovi, Martin Rajm a Olga Bartůňková.