Lhotky, Kúsky, Dolní Radslavice

Kúsky - 85
Dolní Radslavice - 93

LhotkyLhotky

Vesnice se nachází asi 3,5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 548 m n. m.

Sídlí zde základní a mateřská škola. Ve Lhotkách se vyučovalo od roku 1819. Škola zde byla zřízena v roce 1867 (samotný císař daroval na stavbu tisíc korun) a nová pak v letech 1892–1893.

Patronkou obce je sv. Anna. Hranolovitá kaplička na návsi má sochu Panny Marie Lurdské. V okolí je řada křížů. Pozoruhodná je také kaplička sv. Václava na kraji lesa mezi Lhotkami a Velkým Meziříčím na červené turistické značce.

Ve Lhotkách je hasičské a fotbalové hřiště, hasičská zbrojnice, v budově kulturního domu sídlí hostinec.

KúskyKúsky

Vesnice se nachází asi 5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 555 m n. m. Severovýchodně od vsi stojí vrch Ambrožný (640 m).

Kúsky a sousední Lhotky tvořívaly samostatný celek pod názvem Kusá Lhota či Kusálhotka. V roce 1493 získal ves Jan z Lomnice, čímž ji připojil trvale k panství velkomeziříčskému.

Pouť zde bývá na sv. Annu. Na návsi stojí zvonička a v jejím sousedství kaštan a chráněná lípa. Železné kříže stojí na konci vsi u silničky do Březejce a v dolní části u výjezdu na Velké Meziříčí. U rozcestí Lhotky – Kúsky stojí dřevěný kříž

Ve vsi je malý rybníček, který v zimě slouží jako přírodní kluziště.

Dolní RadslaviceDolní Radslavice

Vesnice se nachází asi 3,5 km na východ od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 498 m n. m.

První písemné zmínky o osadě jsou už z roku 1353, do velkomeziříčského panství byly převedeny až v roce 1550. Od roku 1850 se Dolní Radslavice i Kúsky staly osadami obce Lhotky. V roce 1980 se všechny tři obce staly místními částmi Velkého Meziříčí.

Na návsi stojí zvonička a nad vsí u silnice do Březejce stojí vysoký kamenný kříž, který zbudoval v roce 1912 J. Baštář z Dolních Radslavic. Jižně od obce stojí bývalý Děkanův dvůr, který v roce 1493 držel městský úředník Václav z Bukového.

V obci je menší hřiště s kuželkovou dráhou.
Ve všech třech vesnicích zastavují autobusy městské hromadné dopravy a linky Velké Meziříčí – Osová Bitýška – Křoví.